#1004 Nude PinkJelly 1kg Big Volume VENALISA Wholesale Super Quality Soak Off UVLED Semi Permanent Pastel Varnish Nail Salon Use
FAIR SHIPPING​
14 DAYS RETURN​
24/7 SUPPORT​
QUALITY CHECKED​
You’re now subscribed to price tracking for this product. We’ll notify you if the price drops.
Request a custom quote for your order, and ask about available discounts.
Elegance Starts Here
1L big volume nail gel polish raw material





Venalisa 12ml nail gel polish color palette





How to use gel polish nail gel soak off uv gel polish?
1)Wash hands, wipe nail and remove cuticle
2)Brush a thin layer Venalisa primer gel, waiting for 1 minutes
2)Brush a thin layer Venalisa base coat, curing  1-2 min by UV lamp
3) Brush a thin layer VenalisaÂ
soak off uv gel nail polish
, curing 1-2 min by uv lamp
4)Brush a layer Venalisa top coat, curing 3 min
5)Wipe nail surface with cleanser to get perfect shining
If LED Lamp, curing time should be 30-60 seconds per time.

How to soak off gel polish nail gel soak off uv led gel polish ?
Step 1: Soak cotton pad with liquid remover.
Step 2: Warp the finger.
Step 3: Wait for 2~5min.
Step 4: Gently file away.
Is there any attention for  gel polish nail gel soak off uv led gel polish?
1. Primer gel don't need work with lamp
2. Keep away from children.
3. Keep away from sunshine and heat.
4. Keep tightly sealed after use.




| Color | 1001 White, 1002, 1003, 1004 nude pink, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012, 1013, 1014, 1015, 1016, 1017, 1018, 1019, 1020, 1021, 1022, 1023, 1024, 1025, 1026, 1027, 1028, 1029, 1030, 1031, 1032, 1033, 1034, 1035, 1036, 1037, 1038, 1039, 1040, 1041, 1042, 1043, 1044, 1045, 1046, 1047, 1048, 1049, 1050, 1051, 1052, 1053, 1054, 1055, 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063, 1064, 1065, 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1078, 1079, 1080, 1081, 1082, 1083, 1084, 1085, 1086, 1087, 1088, 1089, 1090, 1091, 1092, 1093, 1094, 1095, 1096, 1097, 1098, 1099, 1100, 1101, 1102, 1103, 1104, 1105, 1115, 1116, 1117, 1118, 1119, 1120 Black, 807v Base, 809v NoWipe, 823v TopT, leave me color no., LongWear top |
|---|---|
| Certification | CPNP |
| High-concerned chemical | None |
| Number of Pieces | One Unit |
| Volume | 1000 ml |
| Ingredient | UV Curable Polyurethane Resin |
| Quantity | 1 piece |
| Model Number | 805v |
| Type | Venalisa soak off gel polish UV LED gel nail polish |
| NET WT | 1L |
| Soak off | yes |
| Color | 111 colors |
| Quality | EU quality |
| Warranty | 36 months |
| Capacity | 12 ml |
| Net weight | 56g/ pc |
| Certificate | MSDS |
| Application | Nail art, DIY manicure, Salon |
| Curing Lamp | UV lamp, LED lamp |
| Usage | second step for baeutify nails |
Frequently Asked Questions
No FAQs yet..














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.