1cmx8m Bike Stickers Reflective Tape Fluorescent Safety Warning Strips MTB Cycling Tapes for Bicycle Helmet Motorcycle Scooter
49734
Items sold in last 3 months
FAIR SHIPPING​
14 DAYS RETURN​
24/7 SUPPORT​
QUALITY CHECKED​
Subscription successful
You’re now subscribed to price tracking for this product. We’ll notify you if the price drops.
Estimated delivery: 5-20 days
Custom Quote/Available Discount
Request a custom quote for your order, and ask about available discounts.
Phone/WhatsApp Number:
Your message:
Description
Name: Bicycle Reflective Stickers, 100% Brand New & High Quality
Material: PVC reflective strip
Color: red, blue, green, yellow, white,red&white,orange&black.
Uses: bicycles, motorcycles, cars ,bike wheel and so on place
Feature:
The stronger the light, the brighter the sticker, the safer tool for night riding.
Reflective stickers itself does not light, it is a new reflective material produce with special technology.
It is not just decorative, it is to remind others and other vehicles.
Reflective stickers are frequently used during night riding, mainly to alert the people and vehicles around the rider and reduce the chances of the bicycle colliding with other vehicles or pedestrians.
Prism reflective technology, with a number of microcrystalline cubic, greatly increased the brightness of the reflection, especially conspicuous.
Sun exposure, wind and rain and other harsh environments are not easy to fade.
Waterproof and wear-resistant, use a longer time, reflective brightness strong, bright colors.
Packing Included:
1 PC Reflective Tape Sticker









Additional information
| Color | Black-Orange, green, Red, Red-White, Silver-White |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Material | PVC |
| Size | 800cm x 1cm |
| Type | reflective stickers |
| Uses | Bicycles, Motorcycles, Cars ,Bike Wheel and so on Place |
| Packing Included | 1 PC Reflective Tape Sticker |
| Function | Reflective,Durable,Rainproof,Fastness |
| Color | Red, Blue,Green, Yellow, White,Red-White,Black-Orange |
| Bike Night Safety Reflective Sticker | Bicycle Warning Safety Decor Stic |
| Fluorescent Adhesive Tape for MTB | Cycling Equipment |
| Length | 800cm/314.96 inch |
| Width | 10mm/0.39 inch |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “1cmx8m Bike Stickers Reflective Tape Fluorescent Safety Warning Strips MTB Cycling Tapes for Bicycle Helmet Motorcycle Scooter” Cancel reply
Q&A
Frequently Asked Questions
No FAQs yet..
Ask a Question










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.