#70916 Venalisa nail art design make up super-flexible shinning long lasting high gloss no wipe tempered toughened glass topcoat
FAIR SHIPPING​
14 DAYS RETURN​
24/7 SUPPORT​
QUALITY CHECKED​
You’re now subscribed to price tracking for this product. We’ll notify you if the price drops.
Request a custom quote for your order, and ask about available discounts.
Elegance Starts Here
#70916 Venalisa nail art design make up super-flexible shinning long lasting high gloss no wipe tempered toughened glass topcoat





How to use the super-flexible shinning long lasting high gloss no wipe tempered toughened glass topcoat ?
1)Wash hands, wipe nail and remove cuticle
2)Brush a thin layer CANNI primer gel, waiting for 1 minutes
2)Brush a thin layer CANNI base coat, curing  1-2 min by UV lamp
3)Brush a thin layer CANNI color gel polish.curing 2 min by uv lamp.
4)Repeat step 3
5)Brush a layer CANNI tempered top coat , curing 3 min
6)Wipe nail surface with cleanser to get perfect shining
If LED Lamp, curing time should be 30-60 seconds per time.

How to soak off super-flexible shinning long lasting high gloss no wipe tempered toughened glass topcoat ?
Step 1: Soak cotton pad with liquid remover.
Step 2: Warp the finger.
Step 3: Wait for 2~5min.
Step 4: Gently file away.
Is there any attention for super-flexible shinning long lasting high gloss no wipe tempered toughened glass topcoat ?
1. Primer gel don’t need work with lamp
2. Keep away from children.




| Color | 901, 902, 903, 904, 905, 906, 907, 908, 909, 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, Base, LongWear, Matt top coat, NoWipe top coat, PeelOff, Primer, TopT |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Number of Pieces | One Unit |
| Ingredient | UV Curable Polyurethane Resin |
| Quantity | 1piece |
| Model Number | 70916 |
| Type | super-flexible no wipe tempered toughened topcoat |
| NET WT | 7.3ml |
| Soak off | yes |
| Color | clear |
| Quality | EU quality |
| Warranty | 24 months |
| Capacity | 7.3 ml |
| Net weight | 35g/pc |
| Certificate | SGS,MSDS |
| Application | second step for baeutify nails |
| Tool | uv lamp,led lamp |
Frequently Asked Questions
No FAQs yet..










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.