Nail art supply Venalisa fashion UV gel polish 7.5ml soak off polish nail varnish lacquer painting design polish gel combination
FAIR SHIPPING​
14 DAYS RETURN​
24/7 SUPPORT​
QUALITY CHECKED​
You’re now subscribed to price tracking for this product. We’ll notify you if the price drops.
Request a custom quote for your order, and ask about available discounts.

2019 Nail art supply newest Venalisa fashion uv gel polish 7.5ml soak off polish nail varnish lacquer painting design polish gel
Please pay attention:

2019Â Nail art supply newest Venalisa fashion uv gel polish 7.5ml soak off polish nail varnish lacquer painting design polish gel | |
What's the Main Specification of Venalisa soak off uv gel nail polish? | |
Brand Name: | VENALISA |
Model Number: | 61508 |
Origin: | Guangzhou, China |
Type: | Soak Off UV&LED Gel Nail Polish |
Materials: | UV Curable Resin etc |
Soak off: | Soak off easily |
Color Chart: | 60 colors for selectio |
Products G.W: | 35 g/pc |
Capacity: | 7.5 ml  /BTL |
Warranty: | 24Â months |
OEM/ODM: | Available |
Certificate: | SGS,MSDS, Bureau Veritas, ALIBABA Supplier Assessment |
Curing Tools: | UV Lamp, LED Lamp, UV/LED CCFL Lamp etc |
Application: | Nail Art Beauty, Nail Salon, Nail SPA or Training etc |
How to use the Velalisa color soak off uv gel nail polish ?
1)Wash hands, wipe nail and remove cuticle
2)Brush a thin layer Velalisa primer gel, waiting for 1 minutes
2)Brush a thin layer Velalisa base coat, curing  1-2 min by UV lamp
3) Brush a thin layer Velalisa soak off uv gel nail polish, curing 1-2 min by uv lamp
4)Brush a layer Velalisa top coat, curing 3 min
5)Wipe nail surface with cleanser to get perfect shining
If LED Lamp, curing time should be 30-60 seconds per time.

How to soak off Velalisa color soak off uv gel nail polish ?
Step 1: Soak cotton pad with liquid remover.
Step 2: Warp the finger.
Step 3: Wait for 2~5min.
Step 4: Gently file away.
Is there any attention for Velalisa color soak off uv gel nail polish ?
1. Primer gel don't need work with lamp
2. Keep away from children.
3. Keep away from sunshine and heat.
4. Keep tightly sealed after use.
5. Follow directions for use.
6. Discontinue use if sensitization occurs.
7. It's normal phenomenon if the gel goes thicker in the case of temp.
More picture



Our Promise to Customers:
1.All products meet the quality standards.
2.All goods will be inspected BEFORE each order and delivered in time.
3.Provide warm & friendly before-sale service & after-sale service.
4.All requirements will be replied within 24 hours.

–
OEM/ODM & Customized Service:
1 UV/LED Nail Gel cover bage color uv gel can be sale without brand or do your brand.
2 UV/LED Nail Gel cover bage color uv gel can be sale in barrel as 1kg, 5kgs, 10kgs & 20kgs.
3 UV/LED Nail Gel cover bage color uv gel can be customized according your formula & color etc
Packing


Kindly Reminder

Contact us
Welcome to Venalisa factory !

| Color | 910, 911, 912, 913, 914, 915, 916, 917, 918, 919, 920, 921, 922, 923, 924, 925, 926, 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, Base, LongWear, NoWipe, PeelOff, Primer, TopT |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Number of Pieces | One Unit |
| Volume | 7.5 ml |
| Ingredient | UV Curable Polyurethane Resin |
| Quantity | 1piece |
| Model Number | 61508 |
| Type | UV Gel |
| NET WT | 7.5ml |
| Color | 60 |
| Quality | high quality |
| Warranty | 36 months |
| Property | soak off |
| Applicationc | Second/basic step for baeutify nails |
| Delivery Time | 10-20 days |
| Materials | Acrylic & Methacrylic |
| Products G.W | 35g |
| Certificate | SGS,MSDS |
Frequently Asked Questions
No FAQs yet..












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.