Venalisa Foil Transfer Gel Easy Apply Nail Art Design Manicure Enamel Gel Polish UV LED Gel Nail Polish Lacquer Varnish Foil
FAIR SHIPPING​
14 DAYS RETURN​
24/7 SUPPORT​
QUALITY CHECKED​
You’re now subscribed to price tracking for this product. We’ll notify you if the price drops.
Request a custom quote for your order, and ask about available discounts.
Elegance Starts Here
New arrival recommend
If you are interested in the following new arrivals, please click the photo to check
Nail Art Design Manicure Venalisa Foil Transfer Gel Enamel Gel Polish UV Gel Nail Polish Lacquer Varnish Foil



Color palette for foil paper
please click to order
How to use the Velalisa foil transfer gel nail polish ?
1.Clean hand, apply a layer primer, waiting 2 minutes.
2.Apply a layer Venalisa base coat, curing 2 minutes.
3.Apply a layer venalisa color coat nail gel polish, curing 2 minutes
4.Apply transfer foil gel, curing 2 minutes
5.Stick the transfer foil, press it level by silicone pen or figure to get the best transfer effect
6.Peel off the transfer foil, apply a layer venalisa tempered top coat, curing 2 minutes, then get perfect effect
If LED Lamp, curing time should be 30-60 seconds per time.

Effect for transfer foil gel


Venalisa VIP3 nail gel polish


Color chart of VIP3 nail gel polish










| Color | 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723, 724, 725, 726, 727, 728, 729, 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736, 737, 738, 739, 740, 741, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759, 760, Base Coat, FoilGel Clear, LongWear Top coat, Matt top coat, NoWipe top coat, PeelOff Base coat, Primer, TopT Tempered |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Number of Pieces | One Unit |
| Ingredient | UV Curable Polyurethane Resin |
| Quantity | 1piece |
| Model Number | 90511 |
| Type | nail transfer foil gel |
| NET WT | 7.5 ml |
| Soak off | yes |
| Color | Clear |
| Quality | EU quality |
| Warranty | 24 months |
| Capacity | 7.5 ml |
| Net weight | 35g/pc |
| Certificate | MSDS |
| Application | second step for baeutify nails |
| Tool | uv lamp,led lamp |
Frequently Asked Questions
No FAQs yet..
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.