#60751 Venalisa New Nail Art Products 12ml Makeup UV Nail Gel Nail Art Manicure Nail Gel Lacquer Soak Off Base Top Gel Polishes
FAIR SHIPPING​
14 DAYS RETURN​
24/7 SUPPORT​
QUALITY CHECKED​
You’re now subscribed to price tracking for this product. We’ll notify you if the price drops.
Request a custom quote for your order, and ask about available discounts.
If you want to order more colors, please click this photo
#60751 Â Venalisa New Brand 12ml Makeup UV Nail Gel Nail Art Manicure Nail Gel Lacquer Soak Off Base Top Gel Polish
Product details:





Color palette





How to use nail art manicure gel lacquer nail gel polish ?
1)Wash hands, wipe nail and remove cuticle
2)Brush a thin layer Velalisa primer gel, waiting for 1 minutes
2)Brush a thin layer Velalisa base coat, curing  1-2 min by UV lamp
3) Brush a thin layer VelalisaÂ
soak off uv gel nail polish
, curing 1-2 min by uv lamp
4)Brush a layer Velalisa top coat, curing 3 min
5)Wipe nail surface with cleanser to get perfect shining
If LED Lamp, curing time should be 30-60 seconds per time.

How to soak off Velalisa color soak off uv gel nail polish ?
Step 1: Soak cotton pad with liquid remover.
Step 2: Warp the finger.
Step 3: Wait for 2~5min.
Step 4: Gently file away.
Is there any attention for Velalisa color soak off uv gel nail polish ?
1. Primer gel don't need work with lamp
2. Keep away from children.
3. Keep away from sunshine and heat.
4. Keep tightly sealed after use.
5. Follow directions for use.







| Color | 1001 White, 1049, 1050, 1051, 1052, 1053, 1054, 1055, 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063, 1064, 1065, 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1071, 1072, 1073, 1074, 1075, 1076, 1077, 1078, 1079, 1080, 1081, 1082, 1083, 1084, 1085, 1086, 1087, 1088, 1089, 1090, 1091, 1092, 1093, 1094, 1095, 1096, 1097, 1098, 1099, 1100, 1120 Black, Base, Matt, NoWipe, Primer, TopT |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Number of Pieces | One Unit |
| Volume | 12ml |
| Ingredient | UV Curable Polyurethane Resin |
| Quantity | 1piece |
| Model Number | 60751 |
| Type | Venalisa soak off gel polish uv gel nail polish |
| NET WT | 12 ml |
| Soak off | yes |
| Color | 111 colors |
| Quality | EU quality |
| Warranty | 24 months |
| Capacity | 12 ml |
| Net weight | 56 g/pc |
| Certificate | SGS,MSDS |
| Application | second step for baeutify nails |
| Tool | uv lamp,led lamp |
Frequently Asked Questions
No FAQs yet..












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.