BORN PRETTY 60g 3D Shaping Sculpting Carving No-Sticky Quick Extension Nail Gel Clear Milky White Soak Off Construction UV Gel
$22.07 – $36.27Price range: $22.07 through $36.27
FAIR SHIPPING
14 DAYS RETURN
24/7 SUPPORT
QUALITY CHECKED
You’re now subscribed to price tracking for this product. We’ll notify you if the price drops.
Request a custom quote for your order, and ask about available discounts.
Type: No Stick Hand Extension Gel
Color:Milky White
Quantity: 1 Bottle
Capacity: 60g
Long Period: About 30 Days
Suitable Lamp: UV Lamp or LED Lamp
Feature:
1.Non Stick Hand:Solid, Not Sticky
2.Extension Nail:Nail form or tips mould is unnecessary. You can choose to use them or not.
3.Carved:3D Effect, Shapeable
4.Apply Nail Powder:With Metal Powder
5.Mixing Nail Sequins or Flowers:Glitter Effect, Multifunction
6.As Rhinestone Glue Gel:Adhesive, Apply Rhinestones
How to use:
Step 1: File your nails.
Step 2: Apply a very thin layer of base gel, and cure it under UV/LED Lamp.
Step 3:Apply extension nail gel on the tips mould.
Step 4:Apply the gel on the root of the tips mould.
Step 5:Press the extension nail gel with your fingers.
Step 6:Put the tips mould with gel on your fingernails, and make sure it fully plying-up, then cure it under UV/LED Lamp.
Step 7:Remove the tips mould.
Step 8:Shaping the nails to get the shape you want.
Step 9:Apply top coat and cure it under UV/LED Lamp.
Gentle Tips:
1. Avoid all skin contact. If redness or other signs of adverse reaction occur, discontinue use immediately.
2. Keep tightly sealed. Keep out of sunlight. Keep out of reach of children.









| Color | 2pcs set1, 2pcs set2, 2pcs set3, 60ml clear, 60ml milky white |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Number of Pieces | One Unit |
| Volume | 8 ml |
| Ingredient | Resin |
| Quantity | 1 Bottle |
| Model Number | 61703 |
| Type | LED&UV Extend Gel |
| NET WT | Approx.60ml |
| Feature 1 | Extension UV Gel |
| Feature 2 | Quick Building UV Gel |
| Feature 3 | Quick Building Nail Gel |
| Feature 4 | Extension Nail Gel |
| Feature 5 | Finger Extension UV Gel |
| Cured | UV LED Lamp |
| Used for | Nail Beauty Salon, Nails Extensions |
| Lasting Period | About 4 Weeks |
Frequently Asked Questions
No FAQs yet..













Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.