BORN PRETTY 10ML 8-in-1 Clear Glue Gel for Nail Apex and Extension Strengthener Nail Glue Gel Hard Gel Base Rhinestone Nail Gel
FAIR SHIPPING​
14 DAYS RETURN​
24/7 SUPPORT​
QUALITY CHECKED​
You’re now subscribed to price tracking for this product. We’ll notify you if the price drops.
Request a custom quote for your order, and ask about available discounts.
Brand: BORN PRETTY
Type: Gel Polish
Color:As the picture shown
Quantity: 1 Bottle
Capacity: 10ml
Long Period: About 30 Days
Suitable Lamp: UV Lamp or LED Lamp
Multiple functions:Used for base gel/nail glue/watercolor nail gel/nail reinforcement gel/extension gel/nail liquid slip solution/color mixing/rhinestone gel
Package Contents:
BORN PRETTY 1Â Bottle 10ml
Feature:
It is made of healthy, environmental, friendly, no poisonous, pungent chemical materials.
It is quick-drying with any UV Light.
This nail gel polish is easy to apply and soak off.
Allow you for professional or home nail art design.
A professional Nail Art Gift for yourself or your girlfriend.
Professional usage:
Use as extension gel:
Step 1.  Clean Nails then trimming nail surface as normal manicures process.
Step 2. Apply Base gel first, which can make polish lasting longer, cure with UV lamp or LED lamp.  (Necessary)
Step 3. Wear a nail form.
Step 4. Apply the 8 IN 1 nail glue gel,cure it.
Step 5. Take off the nail form and file the nail.
Use as nail glue gel:
Step 1. Apply Base gel first, which can make polish lasting longer, cure with UV lamp or LED lamp.  (Necessary)
Step 2. Apply the 8 IN 1 nail glue gel,cure it.
Step 3. Put nail tips on your nail and adjust the right position,then cure it.
Step 4 Apply other color gel,cure it.
Remove Our UV Gel Nail Polish Step:
• Soak nails in a glass bowl filled with a small amount of acetone, or wrap each nail in cotton pad soaked with acetone for around 5 to 10 minutes.
• Product will start to become soft and you can gently file it away or slide it off using a small wooden stick.
Warm Reminder:
1.      NOTICE: Please avoid contact with skin.        In case of accident or if you feel unwell, seek medical advice immediately.       (show the label whenever possible)
2.      Keep tightly sealed.       Keep out of sunlight.      Keep out of reach of children.

Â
Â
Â
Â
| Color | 10 IN 1 NailGel TG02, 8IN1 Nail Glue, Base Gel, CG001, CG002, CG003, CG004, CG005, CG006, CG007, CG008, CG009, CG010, CG011, CG012, CG013, CG014, CG016, CG017, CG020, CG021, CG022, CG023, CG025, CG026, CG028, CG029, CG030, CG031, CG036, CG037, CG038, CG041, CG042, CG043, CG044, CG045, CG046, CG047, CG048, CG049, CG050, CG051, CG053, CG054, CG055, CG056, CG057, CG058, CG059, CG060, CG061, CG062, CG063, CG064, CG065, CG066, CG068, CG069, CG070, CG071, CG072, CG074, CG075, CG076, CG077, CG081, CG082, CG083, CG084, CG086, CG087, CG088, CG089, CG090, CG091, CG092, Extension Gel QC01, Extension Gel QC02, Extension Gel QC03, Extension Gel QC04, Extension Gel QC05, Extension Gel QC06, Extension Gel QC07, Extension Gel QC08, Extension Gel QC10, Extension Gel QC11, Extension Gel QC12, Extension Gel QC13, Extension Gel QC16, Matte Top Coat, Milky Jelly Gel, Peelable Base Gel, PeelOff-Latex, Reinforcement Gel, Rubber Base Gel, Rubber Top Coat, Super Top Coat, Supper Base Gel, Transfer foil gel, Watercolor Gel |
|---|---|
| High-concerned chemical | None |
| Number of Pieces | One Unit |
| Volume | 8 ml |
| Ingredient | Resin |
| Quantity | 1 Bottle |
| Model Number | 55955 8 in 1 Glue Gel |
| Type | Gel Polish |
| NET WT | 40g |
| Item Type | Nail Gel |
| Soak off | Avaliable |
| Quality | Two Coat to Get Perfect Effect |
| Advantages | Rich and Bright Colord |
| Characteristic | Healthy/Eco-friendly |
| Needed | BASE & TOP Coat |
| Lasting Effect | 4 weeks |
| Bottle | Glass bottle |
| Painting gel for nails | Nail Design, Gel nail, Nail polish gel |
| Curing Tools | UV Lamp,Led Lamp |
| Cure Time | LED lamp 30sUV lamp 2mins |
| Semi Permanent UV LED Enamel | Gel for nail, Nail Gel |
| Feature 1 | Nail Gel Varnish |
| Feature 2 | Gel Polish varnishes |
Frequently Asked Questions
No FAQs yet..















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.